Od oktobra 2022. Softline posluje pod brendom Noventiq.
U 2020. godinisu se istakli brojni poslovni izazovi, jer su kompanije nastavljale da se prilagođavaju daljinskom i hibridnom radu i ponovo projektovale svoje poslovne modele i operacije. Jedan od najvažnijih problema na koji kompanije moraju da se fokusiraju jeste bezbednost na internetu. U istraživanju o IT bezbednosti u oblaku, koje su 2020. godine u Centralnoj i Istočnoj Evropi sprovele kompanije IDC i Microsoft, ispitivalo se stanje bezbednosti na internetu i upravljanja rizicima za 1.500 kompanija u Rusiji, Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Grčkoj. U ovom članku prikazujemo rezime najvažnijih poruka istraživanja.
Učesnici pretnji su tokom prošle godine znatno podigli nivo sofisticiranosti, a tehnike koje koriste otežavaju uočavanje pretnji i omogućavaju im da ugroze čak i najzaštićenije ciljeve. Iako su se sajber kriminalci nekada fokusirali na napade zlonamernim softverom, čini se da su im sada omiljeni phishing napadi, koji se mogu pojaviti sa bilo kog mesta. Hakerima na internetu potrebno je manje od 45 minuta od prvog ulaska do ucenjivanja cele poslovne mreže. Bez obzira na očiglednu zabrinutost u vezi sa zlonamernim softverom, softverom za iznudu otkupa i ugrožavanjima bezbednosti, više od pola kompanija centralne i istočne Evrope nema sveobuhvatnu bezbednosnu strategiju , bez obzira na činjenice, a 86% njih izražava zadovoljstvo svojim bezbednosnim merama.
U 2020. godini kompanije su se suočile sa različitim bezbednosnim situacijama, kao što su napadi softverom za iznudu otkupa / zlonamernim softverom (38%), troškovi bezbednosti (25%), zastareli procesi i sistemi u oblasti bezbednosti (30%) i primena doslednih bezbednosnih kontrola u poslovnom objektu i oblaku (27%). Formiranje radnog okruženja na daljinu sada predstavlja najviši prioritet, uporedo sa stalnom borbom protiv opasnih napada zlonamernim softverom. Bezbednost predstavlja jedan od prioriteta u sledećih 6–18 meseci za kompanije centralne i istočne Evrope, sa planom fokusom na opasne napade zlonamernim softverom (67%), bezbednog rada na daljinu (65%), praćenja bezbednosti na internetu u realnom vremenu (57%), upravljanja pristupom zaposlenih (47%) i otkrivanja insajderskih pretnji (46%).
Izgradite pouzdanu strategiju!
Bezbednost omogućava kompaniji znatnu vrednost. Kompanije koje nastoje da poboljšaju svoje bezbednosne strategije najčešće planiraju investicije u nove tehnologije, pri čemu se čini da previđaju optimizaciju procesa koje su već uspostavile. Prvi korak bi trebalo da obuhvati pokretanje kontrole i procenu rizika, kako bi se otkrili problemi specifični za poslovanje, nakon čega se – na osnovu ovih ključnih informacija – može razviti strategija kojom se pokrivaju sve osnovne faze, od uvođenja novih tehnologija i automatizovanja procesa do edukacije zaposlenih. Kada procenjujete bezbednost svoje kompanije, razmislite o sledećim pitanjima.
- Da li koristite višefaktorsku proveru identiteta?
- Da li održavate bezbednost svojih podataka?
- Da li pravite rezervne kopije najvažnijih podataka i da li koristite pravilo „3-2-1“?
- Da li znate od čega se sastoji vaš digitalni otisak?
- Da li automatizujete svoje administrativne procese kako biste ih rasteretili?
- Da li redovno procenjujete svoje napore u oblasti bezbednosti?
- Da li vaši zaposleni imaju odgovarajuća znanja i veštine u oblasti bezbednosti?
- Da li donosite informisane odluke?
Lozinke zaposlenih se mogu lako ugroziti i zbog toga uvođenje drugog nivoa provere identiteta prilikom prijavljivanja sa udaljenih lokacija ili iz poslovnog objekta spada u najvažnije principe sajber higijene kada je reč o zaštiti vaše organizacije. Softver za iznudu otkupa predstavlja jedan od najunosnijih kanala za ostvarivanje finansijske koristi sajber kriminalaca, jer se pomoću njega šifruju podaci organizacije i na osnovu toga traži novac za dešifrovanje. Korišćenje pravila „3-2-1“ predstavlja dobro rešenje. Budući da zaposleni mogu da rade od kuće, kompanije moraju da obezbede svoje interne mreže i kontrolišu pristup zaposlenih kada oni koriste svoje lične uređaje za pristup informacijama kompanije. I automatizacija je od ključnog značaja za podršku bezbednosnim i IT timovima jer omogućava brzo otkrivanje relevantnih upozorenja i odgovore na njih.
Iako ova kontrolna lista omogućava da na odgovarajući način sagledate svoju aktuelnu bezbednosnu situaciju i preduzmete neke interne korake, od posebnog je značaja da angažujete stručnjake za rešavanje složenijih problema ili za optimizovanje postojećih procesa. O nalazima možete da razgovarate sa svojim pružaocem usluga bezbednosti, ili se možete obratiti kompaniji Softline kao partneru za bezbednost kompanije Microsoft kako biste omogućili odgovarajući odgovor za upravljanje rizicima kad god je to neophodno.
Obučite svoje zaposlene!
Najveći problem za većinu kompanija predstavlja ugrožavanje bezbednosti, na koje u velikoj meri utiče i ponašanje zaposlenih, zbog čega 68% kompanija planira da obuči svoje zaposlene u oblasti bezbednosti. Podizanje svesti zaposlenih o bezbednosnim temama jedan je od osnovnih koraka koje organizacije moraju da preduzmu kako bi ublažile rizike na internetu. Usavršavanje veština vaših zaposlenih nakon uvođenja novih rešenja predstavlja obavezu, kako bi se izbegli “shadow IT” i neodgovarajuće korišćenje tehnologija. Pomoću postojećih programa za podizanje svesti svih zaposlenih o bezbednim radnim praksama smanjićete rizik da postanete žrtva phishing napada ili probleme nastale zbog grešaka zaposlenih.
Upravljanje bezbednošću podrazumeva aktivnosti organizacije u kojima svaki zaposleni ima ključnu ulogu. Kada se zaposleni ujedine u naporima da se očuva bezbednost organizacije, svako može u potpunosti da se fokusira na ono što je najvažnije. Softline omogućava sveobuhvatne programe obuke, od najvišeg nivoa upravljanja do svih zaposlenih.
Sve više organizacija se opredeljuje za bezbednosna rešenja u oblaku, naročito zbog toga što im ono omogućava pristup globalnoj ekspertizi i iskustvu velikih pružalaca usluga u oblasti bezbednosti. Kompanija Microsoft i kompanija Softline kao deo mreže Microsoft partnera spremne su da vam omoguće ekspertizu u oblasti bezbednosti na internetu i pronađu najbolje rešenje za vaše specifične potrebe. Sarađujte kako biste proširili svoja znanja o bezbednosti i iskoristite procenu rešenja u oblaku ili smernice o razvoju potpune bezbednosne strategije. Obratite se svojim stručnjacima i zajedno sa nama započnite formiranje pouzdane bezbednosne strategije za svoju kompaniju.
Ako ste zainteresovani za kompletan izveštaj o trendovima u oblasti bezbednosti na internetu u Centralnoj i Istočnoj Evropi, ovde možete da preuzmete besplatnu e-knjigu nakon registracije.